Learning today for a better tomorrow. We are The Richmond Family.

Our Governing  Board

Full NameCommittee Membership & ResponsibilitiesAppointing body & Date of appointmentEnd of Term of officeDeclared InterestsOther Governance Roles
Mrs Vicky RossHeadteacher01/09/2022Ex OfficioN/AN/A
Mrs Stephanie Preston-HallChair
SEND
Well-being
Arts/Creative Subjects
Co-opted 01.04.201931.03.2023N/AN/A
Mr Juan DiazVice -Chair
Finance Cttee Chair
Humanities
Year 5&6
LA Governor 01.05.201930.04.2023N/AN/A
Mr Ben NealCurriculum Cttee Chair
Maths
EYFS
01.05.201930.04.2023N/AN/A
Mr Dan KirkIT/Technology
Year 1 & 2
25.02.201924.02.2023N/AN/A
Mr Connor Ratcliffe
Staff Governor 21.09.202220.09.2026N/AN/A
Mrs Jane PainSafeguarding
English
Year 3 & 4
Co-opted 12.11.202011.11.2024N/AN/A
Mrs Hannah CreaseyClerk21.02.2022
N/ALA maintained school Clerk
LAAT Clerk – 4